İstanbul’un 100 günlük suyu mu kaldı?

Son yıllarda ortalamanın altında yağış alan İstanbul’un barajlarındaki su seviyesi yüzde 40 altına geriledi. Bu durumla alakalı ortaya atılan 100 günlük su kaldığına dair iddialar, İSKİ tarafından yalanlandı.

100 Günlük Su Kaldı İddiası

1 yıl kurak geçse de su sıkıntısı yok

İstanbul’da istatistiklere bakıldığında her 7 yılda bir kuraklık yaşanıyor. 2007 ve 2014 yılında yaşanan kuraklıklar bunun göstergesidir. Yağışların mevsim normallerinde seyretmesi ya da 1 yıllık kuraklık yaşanması durumunda İstanbul’da su sıkıntısı yaşanması söz konusu değildir” denildi. Sadece barajlardaki su miktarının, günlük ortalama su tüketim miktarına bölerek “İstanbul’un şu kadar günlük suyu kaldı” demenin doğru olmadığı kamuoyunun yanlış bilgilendirildiği belirtilen açıklamada İSKİ’nin, İstanbul’daki barajların yanı sıra Melen, Yeşilçay ve Istrancalar’daki regülatörler gibi farklı su kaynaklarına da sahip olduğu hatırlatıldı. İSKİ’den yapılan açıklamada şu bilgiler aktarıldı: “İstanbul’da 19 Kasım tarihi itibariyle son 10 yılın doluluk oranlarına bakıldığında, sıra dışı bir durum söz konusu değildir. Bugün itibariyle doluluk oranının yüzde 37.68 olmasına rağmen, 2016 yılındaki doluluk oranının yüzde 35.49, 2014 yılında yüzde 37.05 ve 2013 yılında yüzde 40 seviyesinde olduğu görülmektedir.

SU İHTİYACINI FAZLASIYLA KARŞILAYABİLECEK DURUMDAYIZ

“Önümüzdeki haftalarda ve aylarda yağışların gelmesi ve geçmiş yıllarda olduğu gibi barajların doluluk oranının kısa sürede yükselmesi bekleniyor” denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İstanbul, günlük 1 milyon metreküpe yakın bir su kaynağını barajların dışından, Melen ve Yeşilçay Regülatörleri Istrancalar ve yeraltı sularından karşılayabilmekte. İstanbul’da günde tüketilen 3 milyon metreküpün suyun, 400 bin metreküpü, yani yaklaşık yüzde 13.5’u işyeri ve sanayi tesislerinde gerçekleşmekte. Hali hazırda İstanbul’da günlük 3 milyon metreküp su tüketilmektedir ve Kurumumuz bu talebi fazlasıyla karşılayabilecek durumdadır.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir